Гениталните микоплазми са отговорни за приблизително 15% –20% от случаите на негонококов уретрит (NGU), 20% –25% от нехламидиалните негонококови уретрити и приблизително 30% от персистиращите или рецидивиращи уретрити. При жените гениталните микоплазми се установяват най-често при бактериална вагиноза и се откриват в 10% –30% от пациентките с клиничен цервицит. До 22% от случаите на тазова-възпалителна болест , се причиняват от гениталните микоплазми, , което обяснява значението на тези бактерии за редица репродуктивни проблеми – инфертилитет, спонтанни аборти, преждевременно раждане, инфекция на новородено.
В групата на гениталните микоплазми влизат Mycoplasma hominis и Mycoplasma genitalium. Гениталните микоплазми са силно неустойчиви във външна среда. Микробиологичната посявка НЕ успява да засече до 40-50% от гинекологичните проби. За Mycoplasma genitalium микробиологичното изследване може да отнеме до 6 седмици и само няколко лаборатории в света са в състояние да възстановят клиничните изолати. По тази причина PCR е предпочитаният метод за откриване на генитални микоплазми.
Микоплазмите се установяват при 20-40% от сексуално активните здрави мъже и жени, без да предизвикват заболяване. Въпреко това те могат да предизвикат различни оплаквания и да засегнат външните и вътрешни части на уро-гениталната система.
Начин на предаване:
Гениталната микоплазмена и уреаплазмена инфекция се предава при генитален или орален контакт. Възможно е и предаване на инфекцията от майката към детето (при раждане или по време на бременност).
От съществено значение за разпространението на заболяването са:
честота на контактите
броя на сексуалните партньори
социално-икономическия статус на пациента
Клинична картина
Инкубационният период е средни 3-5 седмици, най-често 15-20дни.
Заболяването с генитални микоплазми може да протече и безсимптомно.
При жени е възможна появата на следните симптоми:
болка по време на полов акт
кървене от влагалището след полов акт
изтичане на секрет от влагалището
При мъжете най-често се развиват:
уретрит
парене по време на уриниране
прозрачно и оскъдно течение
Диагностика: Златен стандарт за диагностика на инфекцията е вземане на материал за изследване и провеждане на PCR тест. В зависимост от спецификата на оплакванията могат да се използват стерилна урина, еякулат или простатен секрет при мъжа, цервикален секрет при жената. Изследването не е болезнено и се провежда в рамките на всеки един стандартен венерологичен преглед.
Лечение: Избора на антибиотичен медикамент се извършва строго индивидуално. Използват се макролидни, хинолонови и др. антибактериални средства, като е необходимо лечението да се провежда и при двамата партньора. След терапия – се провежда контролен PCR- тест , за да се потвърди излекуването на пациента.
При съмнение , че страдате от подобен проблем или имате други въпроси- не отлагайте консултацията си с дерматолог.
Можете да позвъните на 0885 900 545 или да си запазите час онлайн тук